top
logo

Kontakt


Strona Główna Podatki Od nowego roku wchodzą w życie nowe zasady zwrotu VAT dla zagranicznych firm
Od nowego roku wchodzą w życie nowe zasady zwrotu VAT dla zagranicznych firm
Środa, 30 Grudzień 2009 17:47
procent"Zmiany w tym zakresie są wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy nr 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r., określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim, w którym powstało prawo do zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim.

Zastąpi ona obowiązującą VIII dyrektywę. Nowe regulacje będą odnosić się do wniosków o zwrot składanych po 1 stycznia 2010 r. Postępowania niezakończone do tego dnia decyzją będą toczyć się według dotychczasowych przepisów." - informuje "Rzeczpospolita".

Nowe zasady z założenia mają uprościć i usprawnić procedurę zwrotu podatku, a organy skarbowe będą wypłacały odsetki za ewentualną zwłokę. Co więcej, "nowe reguły będą miały zastosowanie do podatników z Unii Europejskiej, podatnicy spoza Wspólnoty będą ubiegać się o zwrot na zasadach niewiele różniących się od obecnych."

Zwrot podatku będzie przysługiwał podmiotom nieposiadającym siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania, jak również nieposiadającym zwykłego miejsca prowadzenia działalności lub zwykłego miejsca pobytu na terytorium Polski, zarejestrowanym jako podatnicy podatku od wartości dodanej w kraju siedziby lub stałego miejsca zamieszkania.

Zagraniczne firmy nie będą jednak mogły ubiegać się o zwrot podatku naliczonego wynikającego z czynności, które co do zasady podlegają opodatkowaniu zerową stawką oraz zafakturowanego niezgodnie z przepisami.

"Nowością jest wprowadzenie rozwiązań uprawniających do jedynie proporcjonalnego zwrotu podatku naliczonego od towarów i usług wykorzystywanych jedynie częściowo do czynności opodatkowanych." - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ponadto firmy z siedzibą na terenie UE będą składać wniosek w formie elektronicznej do organów podatkowych w kraju swej rezydencji, a administracja podatkowa kraju siedziby będzie odpowiedzialna za wstępną weryfikację wniosku i przekazanie jej do właściwego urzędu skarbowego.

Dzięki temu, że wnioski będą składane elektronicznie podatnicy nie będą musieli przedstawiać oryginałów faktur; o 3 miesiące wydłużono też termin na składanie wniosków o zwrot VAT. Decyzja co do zwrotu podatku musi zapaść w terminie sześciu miesięcy od dnia wpływu wniosku, decyzja co do zasadności zwrotu - w ciągu czterech miesięcy od daty otrzymania wniosku przez państwo zwrotu.

Źródło: Rzeczpospolita
 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net