top
logo

Kontakt


Strona Główna Kredyty Pawlak: nie ma potrzeby przedłużania umowy o elastyczną linię kredytową MFW
Pawlak: nie ma potrzeby przedłużania umowy o elastyczną linię kredytową MFW
Czwartek, 08 Kwiecień 2010 13:48
gotówkaPolska gospodarka nie potrzebuje już elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wynika z czwartkowej wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. W jego ocenie, Polska powinna skupić się na maksymalnym wykorzystaniu funduszy europejskich.

"Na razie nie ma potrzeby przedłużenia elastycznej linii kredytowej MFW. Powinniśmy się skupić na tym, aby zwiększać nasz wzrost gospodarczy i poprawiać możliwości rozwojowe. Z kolei rozwiązania MFW są tylko polisą ubezpieczeniową na którą nie za bardzo należy liczyć" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Wicepremier dodał, że należy się skupić przede wszystkim na wykorzystaniu środków unijnych, ponieważ są to "środki które do naszego kraju wpłyną i pozostaną". Natomiast korzystanie ze środków MFW jest pożyczaniem i w konsekwencji trzeba je będzie później oddać.

"Większe wykorzystanie środków europejskich to są pieniądze, które już w Polsce pozostaną i powinniśmy się skoncentrować w najbliższych latach na tym, żeby maksymalnie wycisnąć 'brukselkę'" - podsumował wicepremier.

Z wcześniejszych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego wynika, że resort finansów będzie wnioskował o przedłużenie obowiązywania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) o linię kredytową na ponad 20,5 mld dolarów. Z kolei NBP sygnalizował, że uważa odnowienie flexible credit line za niepotrzebne.

Źródło: ISB
 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net