top
logo

Kontakt


Strona Główna Ubezpieczenia Czy ubezpieczyciele będą aktywniejszymi graczami giełdowymi?
Czy ubezpieczyciele będą aktywniejszymi graczami giełdowymi?
Wtorek, 11 Maj 2010 16:33

ubezpieczenieWedług KNF zyski z lokat  i pozostałych bezpiecznych instrumentów finansowych ubezpieczycieli, oferujących polisy majątkowe, spadły. Oferenci polis na życie, korzystający z zachowawczych metod inwestowania, zarobili tylko nieznacznie więcej w 2009 roku niż w roku poprzednim - czytamy w "Parkiecie". Niektórzy eksperci uważają, że towarzystwa ubezpieczeniowe powinny bardziej zaangażować się na rynku akcji, a także innych instrumentów, oferujących wyższą stopę zwrotu.
"Same towarzystwa coraz śmielej mówią o zmianie polityki inwestycyjnej. Zwykle polega ona na kupowaniu skarbowych papierów dłużnych (stanowią blisko 60 proc. ich portfeli) i zakładaniu depozytów bankowych (16 proc.). – Rośnie zaufanie inwestorów do rynku polskiego. Przejawia się to w coraz niższej rentowności obligacji skarbowych oraz spadających stawkach credit default swap dla Polski." - czytamy dalej w "Parkiecie".

"W związku z tym rozważamy możliwość zmiany strategii inwestycyjnej w 2010 r. poprzez zwiększenie zaangażowania w dłużne papiery przedsiębiorstw – mówi dla "Parkietu" prezes Signal Iduna Polska Adam H. Pustelnik. – Ewentualna zmiana poprzedzona będzie wnikliwą analizą sytuacji finansowej konkretnych emitentów w celu zapewnienia odpowiedniej rentowności lokat przy zachowaniu bezpieczeństwa powierzonych środków – dodaje. Teraz w skład portfela kierowanej przez niego spółki wchodzą głównie obligacje skarbowe (80,4 proc.), a także depozyty (11,2 proc.) i fundusze inwestycyjne (7,1 proc.)."

Jak możemy przeczytać w "Parkiecie", większość towarzystw ubezpieczeniowych jednak ostrożnie podchodzi do inwestowania obarczonego "wyższym ryzykiem". O ile tego typu argumenty mogły być łatwo zbywane jeszcze w pierwszym kwartale tego roku, o tyle teraz sytuacja na rynkach, zwłaszcza akcji, jest dość niepewna. Z drugiej strony rynek finansowy oferuje dużą różnorodność produktów, począwszy od obligacji państwowych, przez obligacje korporacyjne po obligacje zwykłych spółek. Akcje, inwestowanie bezpośrednie lub przez fundusze, inwestycje alternatywne. Można mnożyć przykłady. Jednak trzeba pamiętać, że w prawie określono jak wiele środków towarzystw ubezpieczeniowych może zostać zainwestowanych i w jakie instrumenty. Regulacje w tym względzie są podobnie konserwatywne do towarzystw.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net