top
logo

Kontakt


Strona Główna Lokaty Rok temu lepiej zarabialiśmy na lokatach
Rok temu lepiej zarabialiśmy na lokatach
Wtorek, 11 Maj 2010 16:40

lokataOprocentowanie lokat od ponad roku systematycznie spada. Co chwila kolejne banki publikują nowe tabele – zwykle bez fanfar, bo też nie ma się czym chwalić swoim klientom.
Stawki spadają, choć jednorazowe obniżki nie są duże, zwykle rzędu kilku dziesiątych procenta. Dla przeciętnego Kowalskiego, lokującego kilka, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zmiana na poziomie 0,2-0,4% jest w portfelu niezauważalna. Ale jeśli zmian takich jest w ciągu roku kilka, wówczas kwoty stają się całkiem namacalne.

Redakcja serwisu OprocentowanieLokat.pl sprawdziła o ile w przeciągu roku spadły najwyższe stawki dla najpopularniejszych okresów depozytowych. Pod uwagę wzięto oprocentowanie netto (uwzględniające podatek Belki) dostępne dla kwoty 10 tys. zł.

Wyniki nieco zaskoczyły. Okazuje się, że dla kont oszczędnościowych oraz lokat 12-miesięcznych topowe stawki wzrosły. To jednak nie efekt większej hojności banków, a codziennej kapitalizacji odsetek i co za tym idzie braku podatku Belki. Gdyby nie niuans ordynacji podatkowej z zaokrągleniem podatku, zeszłoroczne stawki bezwzględnie dominowałyby nad tegorocznymi.

Wśród lokat 1-, 3- i 6-miesięcznych niespodzianek nie było. Tegoroczne oprocentowanie jest o ok. jednego procenta niższe. Ciekawostką jest 24-miesięczna lokata Banku Pocztowego. Przez rok nie obniżono jej oprocentowania (brutto 7,00%, netto 5,67%). To obecnie zdecydowanie najżywsza stawka na rynku.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net