top
logo

Kontakt


Strona Główna Surowce Złoto opiera się przecenie na rynku surowców
Złoto opiera się przecenie na rynku surowców
Wtorek, 25 Maj 2010 09:09

surowiecPodczas gdy ropa naftowa i metale przemysłowe tanieją po przeszło 3%, notowania złota wyrażone w amerykańskich dolarach drugi dzień z rzędu idą w górę. Wygląda jakby żółty metal zakończył tygodniową korektę i ponownie zbliża się w okolice nominalnych rekordów wszech czasów.

Ropa i miedź idą w dół po 3%. Ołów i nikiel tracą po blisko 5%. To efekt narastającej awersji do ryzyka wśród globalnych inwestorów. Wyprzedawane są akcje, surowce i waluty państw rozwijających się. W cenie są tylko najbezpieczniejsze inwestycje: czyli papiery dłużne Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz złoto. Można już śmiało oznajmić, że żółty metal przestał być traktowany jak surowiec przemysłowy i powrócił do swej historycznej roli ostatniej bezpiecznej przystani.

Inwestorzy kupują złoto ze względu na rosnące ryzyko kredytowe. Dziś w Londynie trzymiesięczny Libor dla dolara osiągnął najwyższy poziom od lipca 2009 roku i podwoił się w ciągu ostatnich tygodni. Banki znów niechętnie pożyczają sobie pieniądze. To wraz z malejącymi rentownościami papierów skarbowych oraz rosnącymi notowaniami kontraktów CDS świadczy o narastającym ryzyku kredytowym, o którym inwestorom przypomniały wiadomości z Hiszpanii (gdzie tamtejszy bank centralny przejął zarząd nad jedną z niewypłacalnych kas kredytowo-oszczędnościowych).

Zapotrzebowanie na złoto jako bezpieczną inwestycję wzmocniły także wiadomości z Półwyspu Koreańskiego. Według nieoficjalnych informacji północnokoreański tyran Kim Dżong Il postawił armię w stan gotowości bojowej. Z kolei wojska USA i Korei Południowej postawiły przeprowadzić manewry morskie i przećwiczyć zatapianie północnokoreańskich łodzi podwodnych. Stało się to po tym, jak pod koniec marca południowokoreański okręt wojenny został zatopiony przez torpedę.

W efekcie o godzinie 14:20 za uncję złota płacono 1194,67$, czyli o 0,4% więcej niż w poniedziałek. Na porannym fixingu w Londynie 31,1 gram kruszcu kosztowało 974,281 euro, a więc o 1,5% więcej niż wczoraj po południu. Po przeliczeniu na polską walutę uncja złota kosztowałaby 4.062 złote. Narodowy Bank Polski sprzedaje dziś uncjowe „Orły Bieliki” po cenie 4.510,32 złotych.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net