top
logo

Kontakt


Strona Główna Waluty Euro pozostaje w kryzysie
Euro pozostaje w kryzysie
Wtorek, 25 Maj 2010 09:39

walutaNowy tydzień przyniósł złe wieści dla strefy euro. W Hiszpanii bank centralny był zmuszony przejąć kontrolę nad zadłużonym CajaSur, co wpędziło w panikę inwestorów.

Dziś o poranku euro pogłębia wczorajsze spadki. Zdążyło już roztrwonić zyski z końca poprzedniego tygodnia, kiedy dobrej postawie wspólnej waluty służyły informacje o porozumieniu między Niemcami a Francją.

W miniony czwartek kanclerz Angela Merkel ustaliła z prezydentem Nicolasem Sarkozym wspólne stanowisko w sprawie wyboru środków walki z kryzysem finansów publicznych. Najważniejsze kraje strefy euro zadeklarowały chęć zaostrzenia przepisów dotyczących ograniczeń maksymalnych wydatków budżetowych. Wspólne stanowisko zostało potwierdzone w piątek podczas spotkania grupy roboczej Unii Europejskiej. Ponadto w piątek Bundestag potwierdził udział Niemiec w systemie EMS.

W świetle zeszłotygodniowych wydarzeń euro zyskiwało na wartości. Sytuacja zmieniła się w sobotę, kiedy Bank Hiszpanii musiał interweniować na rynku, przejmując zadłużoną regionalną kasę CajaSur. Przypomniało to inwestorom o problemach nękających strefę euro. Widmo załamania finansów w Europie powróciło i zmusiło euro do odwrotu.

Kurs euro już drugi dzień z rzędu traci na wartości. Dziś o 9:00 osłabiał się do dolara niemal 0,5%. Mając na uwadze wczorajsze osłabienie o 1,8% jest to znacząca strata. Kurs EUR/USD wynosił dziś o poranku 1,2286 dolara utrzymując się na poziomie z kwietnia 2006 r.

Euro znacząco osłabia się także wobec japońskiej waluty. Dziś o poranku jen umacniał się do euro o niemal 1%. Kurs EUR/JPY wynosił 111,43 jena co oznacza poziom z końca 2001 r. Euro traciło również wobec franka szwajcarskiego, spadając niemal 0,9% oraz wobec funta brytyjskiego notując mocne osłabienie o więcej niż 1,4%.

Strefa euro wciąż znajduje się w kryzysie. Inwestorzy nerwowo reagują na każdy sygnał o problemach w sektorze bankowym. Brak zaufania do działań polityków przekłada się na słabą kondycję wspólnej waluty. Na dziś nie widać lepszych perspektyw dla wspólnej waluty.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net