top
logo

Kontakt


Strona Główna Podatki Podatnik ma prawo sam wydrukować fakturę papierową
Podatnik ma prawo sam wydrukować fakturę papierową
Piątek, 28 Maj 2010 12:34

procentZgodnie z prawem istnieją dwa rodzaje faktur – elektroniczne i papierowe. Faktura elektroniczna musi być przechowywana w systemie komputerowym, nie jest drukowana, ale przede wszystkim dla swojej ważności wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z tej przyczyny stosuje je niewielu przedsiębiorców.

Faktura papierowa wystarczy, że zostanie wydrukowana. Prawo od lat do jej ważności nie wymaga już nawet podpisu wystawcy. Z oczywistych względów ta forma jest stosowana znacznie częściej. Nie ma znaczenia, w jakich okolicznościach zostanie wydrukowana faktura, skoro jedynym technicznym wymogiem jest jej papierowa forma.

Na czym polegał problem?

Urzędy skarbowe, izby skarbowe i sądy administracyjne uparcie nie uznawały faktur, w przypadku których druk odbył się już u odbiorcy. Przyjmowano, że faktura przesłana odbiorcy np. mailem musi spełniać warunki dotyczące faktur elektronicznych (podpis kwalifikowany) a jej późniejszy wydruk nie ma znaczenia. Tę absurdalną interpretację powielały kolejne sądy, a w słynnym wyroku WSA [sygn. akt III SA/Wa 1341/07] sąd wręcz próbował się dopatrzeć próby obejścia przepisów przez sam fakt złożenia przez podatnika wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego. Wówczas do kasacji nie doszło.

Nowa linia interpretacyjna

Kolejna spółka zdecydowała się walczyć do końca. Pytanie zawarte we wniosku o interpretację brzmiało "czy uwzględnienie w rozliczeniu VAT kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług na podstawie faktur i faktur korygujących otrzymanych drogą elektroniczną lub faksem, niebędących fakturami w postaci elektronicznej z podpisem elektronicznym, jest prawidłowe?". Dyrektor Izby Skarbowej odpowiedział przecząco, a WSA oddalił skargę na tę decyzję. Jednak kilka dni temu NSA przyznał wreszcie rację podatnikowi [sygn. akt 1444/09].

Wyrok ma znaczenie nie tylko dla przedsiębiorców wysyłających faktury mailem lub faksem. Skorzystają również portale internetowe, które posiadają techniczne możliwości udostępniania klientom faktur w wersji gotowej do wydruku.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net