top
logo

Kontakt


Strona Główna Podatki Moralność podatkowa
Moralność podatkowa
Poniedziałek, 31 Maj 2010 14:09

procentNie było nie ma i z pewnością nie będzie na świecie miejsca, w którym klasyczny system podatkowy zbudowany i oparty by był na takiej wartości jak zaufanie do samego podatnika. Natomiast z drugiej strony opór związany z realizacją obowiązku podatkowego (czyli uiszczenia należnych kwot podatku na konta organów związku publicznoprawnego) zawsze będzie związany z samą niechęcią do płacenia podatków.

Podkreślić trzeba, że sam poziom obciążenia podatkowego nie jest jedynym czynnikiem implikującym ową niechęć. Można by bowiem na podstawie takiego rozumowania wysnuć wniosek ( teoretycznie logiczny), że im wyższe zobowiązanie tym większa niechęć).

Wskazywał na to już K.G. Holtgrewe jeden z założycieli psychologicznej szkoły podatkowej. Jak sugerują przedstawiciele tejże szkoły poza samą wysokością zobowiązania podatkowego bardzo istotne jest też poczucie tak zwanej sprawiedliwości podatkowej. Krótko mówiąc, sam opór wobec realizowania indywidualnych obowiązków podatkowych może być tym silniejszy im bardziej sam podział obowiązków podatkowych, przede wszystkim z punktu widzenia poziomu dolegliwości konkretnych obciążeń, uważany jest za wyjątkowo nieuczciwy.

Wybitni przedstawiciele doktryny prawa podatkowego od wieków próbują dojść jaki system podatkowy (skal , stawek progresji czy regresji) byłby postrzegany jako obiektywnie sprawiedliwy. Bardzo istotna jest ocena przez obywateli i społeczeństwo tych organów związku publicznoprawnego, które są odpowiedzialne za tworzenie obowiązków podatkowych, jak również stosowanie samego prawa podatkowego. Te wszystkie kwestie prowadzą cały czas wybitnych przedstawicieli nauki do stawiania pytań o związek między moralnością podatkową a samą oceną relacji zachodzących między państwem a podatnikiem - przede wszystkim w kontekście wzajemnej lojalności. Można więc powiedzieć że same postawy obywateli wobec obowiązku podatkowego są wyrazem oceny działalności instytucji państwowych. Im gorzej te wypadają w oczach obywatela, tym mniejsza jest szansa iż uzna on system podatkowy za sprawiedliwy i nabierze pozytywnego podejścia do swojego indywidualnego obowiązku podatkowego. Wydaje się że minie jeszcze wiele lat zanim wszystkie niuanse związane z tą tematyka zostaną naświetlone i wyjaśnione.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net