top
logo

Kontakt


Strona Główna Waluty Złoty ma szansę na dalsze umocnienie w piątek, wiele zależy od otwarcia giełd w USA
Złoty ma szansę na dalsze umocnienie w piątek, wiele zależy od otwarcia giełd w USA
Piątek, 11 Czerwiec 2010 14:47

walutaZnacząca poprawa nastrojów na świecie w czwartek pozwoliła złotemu ma odreagowanie. Ostatni dzień tego tygodnia powinien przynieść dalsze umocnienie naszej waluty, ale w drugiej połowie dnia kluczowe będzie otwarcie giełd w USA, które pokaże jak amerykańscy inwestorzy zareagowali na nie najlepsze informacje z Azji, uważają ekonomiści.

Wczoraj nastąpiło odreagowanie złotego i obligacji dzięki wzrostowi apetytu na ryzyko po danych z Azji, posiedzeniu EBC i informacji o odrzuceniu przez sąd konstytucyjny Niemiec próby blokady gwarancji Niemiec, będących częścią pakietu stabilizacyjnego dla strefy euro.

Złoty stopniowo umacniał się w ciągu dnia, a na koniec krajowej sesji kurs EUR/PLN spadł poniżej poziomu 4,10. Towarzyszył temu wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,21.

"Mamy bardzo wyraźną poprawę nastrojów, co widać było po wczorajszych wzrostach giełd w Europie i Stanach Zjednoczonych, a dziś w Azji. Założyliśmy, że jeśli takie nastroje utrzymają się, to złoty będzie notowany poniżej poziomu 4,10 za euro z tendencją do umocnienia w stroną 4,05"- powiedziała ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek.

W jej ocenie, zagrożeniem dla realizacji takiego scenariusza może być reakcja amerykańskich giełd na informacje docierające z Azji.

"Na nastrojach mogą zaważyć informacje o wysokiej inflacji w Chinach i wzroście eksportu o 50%, która może sprowokować władze do schładzania gospodarki. Dziś również premier Japonii powiedział, że jeśli kraj ten nie podejmie drastycznych reform, grozi mu powtórzenie sytuacji z Grecji"- powiedziała Kurtek.

Dodała, że jeśli rynki w USA zareagują spadkami, to pogorszenie nastrojów przełoży się także na osłabienie złotego do poziomu powyżej 4,10 za euro.

Na dziś zaplanowano publikacje ważnych danych w USA. O godz. 14:30 rynki poznają dane o sprzedaży detalicznej za maj, które według rynku wzrosły w maju o 0,2% m/m. O godz. 15:55 opublikowany zostanie wstępny indeks Michigan za czerwiec. Konsensus rynkowy wskazuje na lekki wzrost indeksu do 74,5 pkt z 73,6 pkt.

W piątek, ok. godz. 9:40 jedno euro kosztowało 4,0897 zł, a dolar 3,3746 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2118.

W czwartek ok. godz. 16:40 za jedno euro płacono 4,1073 zł, a za dolara 3,3947 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2100. Rano, ok. godz. 9:50 za jedno euro inwestorzy płacili 4,1290 zł, a za dolara 3,4306 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,2036.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net