top
logo

Kontakt


Strona Główna Surowce Złoto korzysta na niepewnej sytuacji
Złoto korzysta na niepewnej sytuacji
Poniedziałek, 28 Czerwiec 2010 14:12

surowiecŚwiat wciąż pozostaje bardzo niepewnym miejscem do inwestowania, co premiuje złoto względem innych aktywów finansowych. Dziś inwestorzy otrzymali kombinację urzędowego optymizmu od polityków G-20 wymieszaną z ostrzeżeniami z Bazylei.

W poniedziałek notowania złota utrzymują się tuż poniżej swych nominalnych rekordów wszech czasów. O godzinie 14:00 za uncję kruszcu płacono 1.255,27$, czyli minimalnie powyżej piątkowego kursu zamknięcia. Na porannym fixingu w Londynie wartość uncjowej sztabki wyceniono na 1015,11euro. Licząc według średniego kursu NBP taka ilość metalu osiągnęła cenę 4.178,71 złotych.

Do wiadomości inwestorów dostał się dziś oficjalny komunikat po kanadyjskim szczycie państw G-20. Wpływowi politycy tradycyjnie już uspokajali, że dzięki ich zasługom gospodarka znów się rozwija. Rządzący zadeklarowali też redukcję deficytów budżetowych (o połowę do roku 2013), ale rynki w te obietnice chyba nie uwierzyły.

Równocześnie ukazał się też coroczny raport bazylejskiego Banku Rozrachunków Międzynarodowych. Ten bank centralny banków centralnych ostrzegł przed koniecznością właściwie natychmiastowych podwyżek stóp procentowych. Według BIS skutkiem utrzymywania zbyt niskich stóp przez zbyt długi czas może być jeszcze większy kryzys.

Kolejnym argumentem na rzecz trzymania złota jest padające w tym samym raporcie stwierdzenie, iż banki centralne mogą niedoszacowywać ryzyka inflacji. Zdaniem ekspertów BIS recesja obniżyła potencjalne tempo wzrostu globalnej gospodarki, narażając świat na silniejsze napięcia inflacyjne.

Niemniej jednak część analityków uważa, że na obecnym etapie złoto powędrowało już zbyt wysoko. Pesymiści przywołują choćby szacunki Bombay Bullion Association, według których czerwcowy import żółtego metalu do Indii spadł aż o 75% r/r.

Do stanu sygnalizującego „wykupienie” rynku zbliżają się też pozycje dużych graczy na rynku terminowym. Według najnowszych danych amerykańskiego nadzoru długa pozycja netto w gronie spekulacyjnie nastawionych uczestników rynku osiągnęła wartość 238.634 kontraktów i jest o 3,6% większa niż tydzień wcześniej. Choć to poziom o 9% niższy od rekordowego stanu z listopada, to może sygnalizować lekką korektę notowań żółtego metalu. Taka sytuacja w miesiącach wakacyjnego marazmu nie byłaby więc niczym nadzwyczajnym.

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net