top
logo

Kontakt


Strona Główna Ubezpieczenia Sprawdź, jak wypełniać deklarację VAT-UE w transakcjach trójstronnych
Sprawdź, jak wypełniać deklarację VAT-UE w transakcjach trójstronnych
Poniedziałek, 20 Październik 2008 09:33

Jeżeli rozliczana przez Ciebie firma jest podatnikiem VAT-UE i dokonujesz wymian towarowych z kontrahentami unijnymi, to oprócz deklaracji VAT-7 (względnie VAT-7K) musisz składać także kwartalnie deklaracje VAT-UE (informację podsumowującą o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach i nabyciach).

I chociaż jej wypełnienie wydaje się proste, to jednak nie zawsze tak jest w istocie. Z doświadczenia wiem, iż wielu księgowych - nawet doświadczonych - popełnia błędy przy sporządzaniu informacji podsumowującej. Częstym przykładem takiej sytuacji jest deklaracja VAT-UE składana przez firmę będącą uczestnikiem wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (WTT).

Zwróć uwagę, iż tego typu czynności (WTT) zachodzą pomiędzy trzema podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby tych transakcji w trzech różnych państwach członkowskich. Polegają one na tym, że pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana pomiędzy pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności podmiotem. Tego typu transakcje mogą być zarówno rozliczane na zasadach ogólnych, jak też po spełnieniu określonych warunków z zastosowaniem procedury uproszczonej, określonej art. 135-138 uptu.

Pierwszy sposób rozliczenia tego typu zdarzeń wymaga zarejestrowania się pośrednika (drugiego w kolejności uczestnika transakcji) jako podatnika VAT w kraju przeznaczenia (dostawy) towarów. Obowiązek tej rejestracji nie istnieje natomiast w procedurze uproszczonej. Wymagane jest natomiast spełnienie warunku rejestracji pośrednika, jako podmiotu posiadającego NIP-UE, a odbiorcy towarów (ostatniego uczestnika transakcji) zarejestrowania, jako podatnik VAT w kraju przeznaczenia towaru. Ponadto drugi z uczestników transakcji nie może posiadać siedziby albo miejsca zamieszkania w tym państwie Wspólnoty, w którym kończy się transport lub wysyłka towaru. Przy stosowaniu tej metody pierwszy z uczestników transakcji wykazuje WDT, natomiast ostatni uczestnik WNT z tytułu dokonanej na jego rzecz dostawy przez drugiego uczestnika transakcji.

Jeżeli więc rozliczana przez Ciebie firma będzie drugim uczestnikiem transakcji trójstronnej, to mimo że faktycznie uczestniczysz tylko pośrednio w tej transakcji (nie rozliczasz od niej VAT) - ciąży na Tobie obowiązek wykazania danych o dokonanych transakcjach zarówno w deklaracji VAT, jak i w informacji podsumowującej. W deklaracji VAT-UE wykazujesz ją jednak w odmienny sposób, gdyż w tym przypadku wystąpi u Ciebie WNT (od którego nie naliczasz VAT) oraz dostawa towaru, co wynika z art. 100 ust. 3 uptu. Rozliczenie tego zdarzenia przedstawiam Ci na poniższym przykładzie.

Przykład

Twoja firma jest drugim uczestnikiem (podmiotem B) transakcji trójstronnej, korzystającej z uproszczonych zasad rozliczania VAT. Nabywasz towar od podmiotu A z Niemiec i sprzedajesz go podmiotowi C w Holandii. Towar przekazywany jest jednak bezpośrednio pomiędzy podmiotami A i C bez Twojego udziału. W deklaracji VAT wykazujesz tę transakcję następująco:
- Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (bez wartości podatku od tego nabycia) od pierwszego w kolejności podatnika - w części „C", w pozycji 32.
- Dostawę towarów na rzecz ostatniego w kolejności podatnika (jako czynność niepodlegająca VAT) - w części „C", w pozycji 21. - Zaznaczasz także kwadrat w części „F" pozycji 63.

Natomiast w informacji podsumowującej wykazujesz każdą z dokonanych transakcji osobno. Wykażesz w niej więc następująco:
- W części „D" (lub odpowiednio w załączniku VAT-UE/B) informację o WNT od kontrahenta z Niemiec, zaznaczając jednocześnie kwadrat w kolumnie ,,D", wskazując przez to, że ma do niej zastosowanie procedura uproszczona, w której jesteś drugim uczestnikiem.
- części „C" wykazujesz dostawę towaru dla kontrahenta C, zaznaczając w niej również kwadrat w kolumnie ,,D".

 

 

(Źródło: VAT w praktyce)
 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net