top
logo

Kontakt


Strona Główna Karty płatnicze Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Złote karty są dobre dla wyjeżdżających za granicę

Korzystanie ze złotej karty kosztuje rocznie od 125 do 250 zł (to nawet cztery razy więcej niż opłata za wydanie zwykłej karty kredytowej). Za taką opłatę klient otrzymuje dodatkowe usługi - głównie pakiety ubezpieczeniowe. Jednak nie każdemu posiadanie złotej karty się opłaca.

Złota karta trafia zazwyczaj do klientów banków z dochodami powyżej 5 tys. zł netto. Ostatnio uzyskanie prestiżowych kart staje się jednak łatwiejsze (np. w Eurobanku wystarczy już 1 tys. zł dochodu netto miesięcznie, by taką kartę otrzymać).

Polisa dla podróżników

Najważniejszym dodatkiem do złotej karty kredytowej jest pakiet ubezpieczeniowy. I nie dotyczy on ubezpieczeń na wypadek utraty karty - te są w większości przypadków dołączone nawet do srebrnych kart - ale ubezpieczeń podróżnych. Korzystanie z karty złotej opłaca się więc osobom, które dużo podróżują. Jeśli ktoś nie spędza co najmniej 2-3 tygodni w roku poza granicami Polski, korzyści z ubezpieczeń nigdy nie przewyższą kosztów (opłaty za wydanie karty).

To samo dotyczy osób powyżej 65. roku życia, którym nie opłaca się korzystać ze złotych kart (w większości banków ubezpieczenia ich nie obejmują).

Na co może liczyć posiadacz złotej karty? Przede wszystkim na ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Obejmuje ona wszystkie koszty związane z nagłym zachorowaniem podczas zagranicznego wyjazdu. Suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel jest gotowy zwrócić, wynosi zazwyczaj 100-150 tys. zł. Na rynku dostępne są też karty z wyższą sumą ubezpieczenia (np. 100 tys. dolarów w Citibanku) lub niższą (25 tys. zł w BOŚ). Aby skorzystać z takiego ubezpieczenia, konieczna jest zazwyczaj zapłata kartą za wycieczkę (przelot) lub hotel. Nie każdy bank stawia takie warunki - np. w Raiffeisenie ubezpieczenie działa cały rok podczas wszystkich zagranicznych wyjazdów, bez konieczności płacenia kartą).

Jeśli w podróż udajemy się samochodem, to np. w mBanku na ostatniej stacji benzynowej przed granicą trzeba kartą zapłacić za paliwo. To dla banku dowód, że wyjechaliśmy z Polski.

Szeroka ochrona

Złote karty gwarantują też (w zależności od banku) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (w tym śmierci), ubezpieczenie od opóźnienia i utraty bagażu oraz pomoc prawną i usługi assistance.

Jeśli klient banku nie ma złotej karty, zazwyczaj indywidualnie kupuje ubezpieczenie. Dla porównania: ubezpieczanie kosztów leczenia do 80 tys. zł kosztuje na 10 dni 38 zł (gdy dotyczy Europy) lub 68 zł, gdy działa na całym świecie. Pamiętajmy, że w Unii Europejskiej możemy korzystać z usług publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. W większości przypadków oznacza to możliwość bezpłatnego leczenia. Aby skorzystać z opieki zdrowotnej w innym kraju, trzeba posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydają oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jest również sposób, by skorzystać z dobrodziejstw złotej karty bez opłat. Wystarczy wyrobić kartę w banku, gdzie opłata za pierwszy rok nie jest pobierana. Przez 12 miesięcy można z karty korzystać bez opłat, pamiętając, by co najmniej 30 dni przed upływem okresu jej ważności wypowiedzieć umowę. Jeśli tego nie zrobimy w terminie, bank pobierze opłatę za kolejny rok.

 

(Źródło: Expander)
(Autor: Paweł Majtkowski)

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net