top
logo

Kontakt


Strona Główna Lokaty Coraz mniej na lokatach
Coraz mniej na lokatach
Czwartek, 17 Wrzesień 2009 10:14
bankKończy się wojna depozytowa pomiędzy polskimi bankami. Oprocentowanie lokat bankowych znacznie spadło wobec końca 2008 roku, a inflacja rośnie.

W tym tygodniu odsetki od lokat obniżył najważniejszy gracz na tym rynku – państwowy PKO BP. Oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej o stałej stopie spadło z 4,5 do 4 proc., a półrocznej z 4,55 do 4,04 proc.

W ostatnich tygodniach na obniżkę odsetek od lokat zdecydowała się większość banków. Średnie oprocentowanie lokat trzymiesięcznych spadło poniżej 5,5 proc., a najwyższe oferowane stawki wynoszą już ok. 6 proc., podczas gdy w szczycie wojny depozytowej pod koniec ubiegłego roku było to nawet 9 – 10 proc.

- Ostatnie obniżki sięgały nawet 0,8 pkt proc. w przypadku trzy- i sześciomiesięcznych lokat złotowych Noble Banku czy 1,1 pkt proc. w Meritum Banku – wylicza Roman Przasnyski, analityk Gold Finance. Atrakcyjność tej formy oszczędzania zmniejsza się jeszcze bardziej wskutek rosnącej inflacji, w sierpniu wyniosła ona 3,7 proc.

– Tak intensywna walka o depozyty, z jaką mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno, będzie przechodzić do historii – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Bankowcy po cichu przyznają, że walka polegająca na przebijaniu ofert konkurencji przyniosła marne efekty, ponieważ po zakończeniu promocji klienci natychmiast przenosili się do tej instytucji, która dawała lepsze warunki, a to nie pozwalało zbudować stabilnej bazy depozytowej.

Jednak analitycy uważają, że pole do dalszych obniżek oprocentowania lokat jest już niewielkie.

– W najbliższych miesiącach oprocentowanie lokat utrzyma się na podobnym poziomie do obecnego, ale jednocześnie będą zróżnicowane stawki w poszczególnych bankach – uważa Katarzyna Siwek z Expandera. Spadek atrakcyjności lokat bankowych przełożył się na stan depozytów klientów indywidualnych. Z danych NBP wynika, że w sierpniu po raz pierwszy od maja 2007 roku spadła kwota depozytów gospodarstw domowych, łącznie o 458 mln zł (częściowo wskutek efektów kursowych) . – Depozyty nie będą już przyrastać w takiej skali jak w poprzednich miesiącach, ponieważ część osób prywatnych odczuła już spadek płac, a klienci coraz częściej wybierają inne sposoby lokowania oszczędności – przewiduje Monika Stasiak, odpowiedzialna za produkty depozytowe w Raiffeisen Banku. Zmienia się także struktura oprocentowania oferowanego przez banki. O ile w ostatnich kilku miesiącach najbardziej atrakcyjne stawki oferowano na lokatach krótkoterminowych, o tyle obecnie do łask wracają depozyty o dłuższym terminie.

Źródło: Rzeczpospolita
 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net