top
logo

Kontakt


Strona Główna Lokaty Czy Polacy oszczędzają?
Czy Polacy oszczędzają?
Środa, 07 Październik 2009 15:08
LokatyJak to jest z tym oszczędzaniem wśród Polaków? Czy Polacy faktycznie odkładają pieniądze? Co do tego nie ma wątpliwości, patrząc chociażby na ilość środków zgromadzonych w bankach czy innych instytucjach finansowych. Z pewnością jednak mogłoby być ich znacznie więcej, gdyby tylko posiadali oni więcej wolnych środków, których nie muszą przeznaczać na bieżące potrzeby, ale także mieli wyrobiony nawyk odkładania pieniędzy niezależnie od własnej sytuacji materialnej czy koniunktury na rynku.

Z badań, jakie Pentor przeprowadził z okazji akcji „Tydzień dla Oszczędzania” organizowanej jesienią ubiegłego roku przez Fundację Kronenberga działającą przy banku Citi Handlowy, a odbywającej się pod patronatem Komisji Nadzoru Finansowego, wynika, że z tym nawykiem i skłonnością do regularnego odkładania pieniędzy nie jest niestety wśród Polaków najlepiej. Co prawda aż 62% badanych uważa, że warto oszczędzać, ale tylko 7% robi to regularnie. Ponad połowa (55%) wydaje z kolei wszystkie posiadane środki finansowe na zaspokajanie bieżących potrzeb, co dowodzi, że problemem nie jest tutaj tylko i wyłącznie kwestia skłonności do odkładania pieniędzy. Sama ochota do regularnego oszczędzania niestety nie wystarczy, jeśli nie będzie szła z tym w parze faktyczna możliwość wygospodarowania jakichkolwiek wolnych środków, a okazuje się, że dla przeważającej części Polaków stanowi to niemały problem. Co prawda 34% Polaków deklaruje, że od czasu do czasu udaje im się coś odłożyć, jednak nie zmienia to faktu, że w porównaniu z bogatymi krajami Unii Europejskiej, gdzie mieszkańcy nie muszą wydawać wszystkich pieniędzy na bieżące potrzeby, nadal jesteśmy jeszcze daleko w tyle.

Odkładanie pieniędzy jest możliwe przede wszystkim u osób, których zarobki wynoszą przynajmniej 2,5 tys. zł. Oczywiście możliwości te zwiększają się w miarę zwiększania się dochodów i trudno się temu dziwić, gdyż tylko wtedy istnieje szansa, że po zapłaceniu rachunków, dokonaniu zakupów żywności i innych artykułów, w domowym budżecie pozostaną jeszcze wolne środki, których nie trzeba będzie przeznaczać na bieżącą konsumpcję.

Jak wynika z raportu, problemem w przypadku odkładania pieniędzy nie jest wcale wiek. W różnych grupach wiekowych osób, które oszczędzają regularnie lub tylko sporadycznie, nie ma aż tak dużych dysproporcji jak w przypadku kryterium, jakim są dochody. Pośrednio wiąże się z tym jeszcze kwestia wykształcenia i faktu, że więcej odkładają osoby posiadające wyższe wykształcenie, ale to należałoby chyba wiązać z zarobkami, które osiągają osoby lepiej wykształcone. Z pewnością lepiej orientują się one w kwestiach inwestycji, ale nie jest wcale powiedziane, że ich skłonność do odkładania pieniędzy jest większa niż u osób z wykształceniem np. tylko podstawowym.

To, co może zastanawiać w przypadku oszczędzania wśród Polaków, jest fakt, że prawie połowa badanych, wybierając formy oszczędzania, kierując się własną intuicją, nie korzysta raczej z informacji i wiedzy pracowników instytucji finansowych. Jako źródło wiedzy nt. oszczędzania zaledwie 9% badanych wskazało materiały informacyjne, a tylko 8% pracowników instytucji finansowych. To drugi dowód na to, że Polacy bardzo konserwatywnie podchodzą do kwestii finansów. Pierwszym bowiem jest fakt, że wybierać będą przede wszystkim takie produkty i usługi finansowe, które zapewnią im niższy, ale pewny i bezpieczny zysk (41% badanych), niż rozwiązania pozwalające więcej zarobić, ale wiążące się z ryzykiem poniesienia strat.

Żródło: PAP
 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net