top
logo

Kontakt


Strona Główna Podatki Wysokość podatku od sprzedaży mieszkań bez zmian
Wysokość podatku od sprzedaży mieszkań bez zmian
Środa, 08 Październik 2008 10:34

Od 1 stycznia 2009 roku będą obowiązywały dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. W błędzie jest jednak ten, kto uważa, że inne stawki także zostaną zmienione. Nadal trzeba będzie płacić 19-proc. podatek od sprzedaży nieruchomości. Zmienią się natomiast zwolnienia, które umożliwiają uniknięcie zapłaty tego podatku.

"Zmianie ulegną przysługujące przy sprzedaży zwolnienia. Bardzo popularna obecnie ulga meldunkowa zniknie z przepisów o PIT. Zastąpi ją nowe zwolnienie. Z przepisów nowelizowanej ustawy o PIT (trwają nad nią jeszcze prace w Sejmie) wynika, że podatku nie zapłacimy, gdy dochody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, przeznaczymy na inne cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Co ważne, wolna od PIT będzie tylko część dochodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości, który zostanie przeznaczony na inny cel mieszkaniowy, a nie cały dochód" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"Proponowane zwolnienie polega na wyłączeniu z opodatkowania tej części dochodu, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi wydatków poniesionych w okresie dwóch lat w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. Oznacza to, że w każdym przypadku kupna mieszkania tańszego niż to, które podatnik sprzeda, wystąpi konieczność zapłaty 19-proc. PIT" - pisze "Gazeta Prawna".

Należy jednak pamiętać, że osoby, które nabyły bądź też nabędą nieruchomość w okresie od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2008 r. będą mogły uniknąć podatku, jeśli przed sprzedażą były one zameldowane na pobyt stały w tym mieszkaniu przez co najmniej 12 miesięcy. Nowe przepisy podtrzymują bowiem prawo takich osób do ulgi meldunkowej.

Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Krystyny Górczak pt. "Podatki 2009: Przy sprzedaży mieszkań nadal czeka nas 19-proc. PIT".

 

 

(Źródło: Twoja-Firma.pl) 

 

 

 

bottom
top

bottom

Wszystkie prawa zastrzeżone - serwisfinansowy.net